
Yu-Gi-Oh Mania

Правила
В този раздел от нашият сайт вие ще можете да намерите правилата на играта!
Правила за създаване на тесте
Създаване на тесте: Едно наистина силно тесте е тесте, което включва много различни видове карти. Съветвам ви да си купувате оригинални карти, но това не е задължително и си остава изцяло по ваша преценка. В моето тесте има само оригинални карти. Оригиналните карти обикновено се продават в пликчета с по 9 карти вътре и в метални кутии. Обикновено имат печат в долния десен ъгъл. Главните видове карти, които трябва да имате в тестето са:
Карти чудовища, Магически карти, карти капани. Има много различни видове чудовища - тунер, синхро, обединени, ритуални, с ефект, обикновени. За тях съм писал по-надолу. Главното е, че трябва да имате разнообразни карти, защото ако имате чудовища само от един определен елемент, противникът ви може да използва някоя карта, с която да обезвреди чудовищата от този елемент например. Така оставате с вързани ръце. Не трупайте в тестето си и само чудовища с прекалено висока мощност. Трябва да имате и чудовища с по-малко от 1500 точки атака, защото има опасност противникът ви да има карта капан, която се казва "Вирус". Тя ви задължава да играете с чудовища с по-малко от 1500 точки атака. Това са само предложения. Когато станете по-опитни играчи ще можете сами да определяте какви карти да слагате в тестето си.
Преди да започнем
Трябва да имате няколко неща преди да започнете:
1. Монета (Coin)
Някои ефекти изискват хвърлянето на монета.
2. Зар (Dice)
Някои ефекти изискват хвърлянето на зарче.
3. Броячи (Counters)
Те се използват за да отбелязвате нещо, например изминал под или нещо. Някои ефекти изискват използването на такива броячи. За брояч използвайте някакъв малък предмет, като стъклени перли, кламери или монети, които да поставяте върху картите.
4. Жетони (Tokens)
Някои чудовища или магически карти имат ефекти за призоваването на специални жетони. Жетоните са нещо като мини-чудовища. Имат всички характеристики на нормалното чудовище - тип, елемент, ниво, атака, защита. За тези Жетони няма определени карти, каквито има за другите чудовища. Затова когато трябва да играете такъв Жетон, използвайте някакъв предмет, с който да го обозначите. Например клечки за зъби. Когато трябва да играете жетон, слагате една клечка. Ако искате Жетонът да е в атакуваща позиция, слагате клечката така че да сочи напред, а ако искате да е в защитна позиция - слагате клечката настрани. Жетоните обикновено могат да се жертват, освен ако изрично е написано на картата, която ги призовава, че не могат. Можете да използвате всякакъв предмет, за да отбелязвате тези Жетони, но този предмет трябва да може да се сложи по два начина - хоризонтално и перпендикулярно на първата позиция (настрани), съответно за атакуваща и защитна позиция.
Ето няколко неща, които могат да ви помогнат по време на дуела:
1. Калкулатор
Играта съдържа много пресмятания.
2. Ръкави (подвързии) за картите
Можете за използвате подвързиза картите, но всички подвързии трябва да са еднакви.
Чудовища
Чудовища - има много видове чудовища. Те са с оранжев или тъмнооранжев цвят. Те са основните карти, все пак двамата играчи се дуелират, като се атакуват един-друг с тези чудовища.
Видове чудовища
Обикновено чудовище - това е най-простият вид чудовище, защото то има само точки атака и точки защита, а няма ефект (специална способност, която самото чудовище притежава).
1. Елемент - всяко чудовище има елемент. Съществуват шест елемента - вода, огън, вятър, земя, тъмнина, светлина.
2. Звезди - всяко чудовище има определен брой звезди. Звездите са за определяне на силата на чудовището. За по - силните чудовища се изисква да се принесе чудовище или чудовища в жертва. Повече пише в отдел "Призовавания". Броят звезди е нивото на чудовището (8 звезди - 8 ниво).
3. Тип - всяко чудовище е от някакъв тип. Основните типове са следните: Дракон, Магьосник, Воин, Птица, Риба, Звяр, Воин-Звяр.
Има и още типове, които са допълнения, като например: тунер и др. Те се използват за друго и няма да ги описвам тук.
4. Атака - всяко чудовище има свои точки атака. Това е силата, с която нанася удар на противника, но и тя се изразява в точки. Чудовището можеда атакува само когато е в позиция атака. Повече можете да прочетете в отдела "Поле".
5. Защита - всяко чудовище има свои точки защита. Това е силата, с която се защитава от удара на противника, но и тя се изразява в точки. Чудовището може да се защитава само когато е в позиция защита. Повече можете да прочетете в отдела "Поле".
Чудовища с ефекти - това са чудовища, които са като обикновените, но имат специално умение (ефект). Препоръчвам ги.
1. Надпис - Когато чудовището има ефект, този надпис стои там. Така се разпознават чудовищата с ефекти.
2. Ефект - Там пише какъв е ефекта на чудовището.
Обединени чудовища - Това са чудовища, които са създадени, като се обединят други две или повече. Обединението става, като имате конкретните чудовища (тези, които се обединяват) в ръката си или на полето и играете магическата карта "полимеризация" (нея също трябва да я имате в ръката си). Обединените чудовища са с лилав цвят и стоят в тъй нареченото "обединено" или "екстра" тесте, което е като склад и по всяко време можете да призовавате чудовища от там (освен по време на хода на противника). Това значи, че не е нужно да ги теглите, защото те стоят отделно от останалите карти. Повече можете да прочетете в отдел "Поле"и в отдел "Призовавания".
1. Обединяващо се чудовище - Чудовище, което се обединява с друго.
2. Обединяващо се чудовище.
3. Обединяващо се чудовище.
4. Полимеризация - Картата за обединяване.
5. Обединеното чудовище - Чудовището, което се получава след обединението.
Обединено чудовище не може да атакува в хода, в който е призовано.
Ритуални чудовища - Това са чудовища, които изискват специални ритуали за призоваването си. Те са сини на цвят. Всяко ритуално чудовище има свой собствен ритуал. Ритуалите са магически карти. За да разберете как да направите ритуал вижте отдел "Призовавания".
1. Ритуал - Магическата карта ритуал.
2. Ритуално чудовище - Чудовище, което се призовава с този ритуал.
Синхро и тунер чудовища - Синхро чудовищата са бели на цвят. Теса силни и имат добри ефекти. Тунер чудовищата са създадени за да се призовават Синхро чудовищата. Тунер чудовищата имат надпис "Tuner" там където обикновено има надпис "Effect". Някои синхро чудовища изискват по-специални тунери - от определен елемент или направо определен тунер.
Тъмни синхро и тунер чудовища
Това са тъмни зли същества, които са нещо, като тъмна страна на синхро и на тунер. Ще ги познаете, по това, че вместо тунер или синхро пише тъмен тунер или тъмно синхро. Върху всяко тъмно синхро пише какво е нужно за призоваването.
Аксел синхро и Тъмно аксел синхро
Това е чудовище подобно на синхро, но по-силно. Призовава се чрез тунер и друго синхро. На Аксел синхрото ще пише какво е нужно за призоваването му.
Анти синхро
Има анти синхро и анти тунер. Те са много силни карти и се призовават по мнго странен начин.
Xyz
Xyz чудовищата са много по-различни от другите карти. Рангът (нивото) им е по-различен (звездите са по различни). Изобщо - да се хванат за главата маниаците по подреждане! Всичко е с главата надолу! Тези чудовища се призовават много лесно! По- лесно от синхро чудовищата. Повече можете да прочетете в отдел "Призовавания".
Ефекти на чудовища
Ефектите на чудовищата се делят на пет основни групи:
1. Flip(обръщащ или обърнат) ефект или просто "Обръщане" - този вид ефекти действа, когато чудовещето се обърне от защитна позиция, с лице надолу ( когато картата е заложена) в атакуваща (Когато картата извърши действието обръщане. Повече в отдел "Призовавания").
2. Постоянен или Продължителен ефект - името говори за значението на този вид ефекти. Ефектът е постоянен и се активира, когато чудовището застане в атакуваща позиция, а свършва, когато чудовещето изчезне от полето.
3. Възпламеняващ (Ignition) ефект - този ефект се използва веднага след активирането на картата, по време на вашата главна фаза. Може да е нещо от типа на: вие можете да жертвате тази карта, за да... Този ефект се изпълнява веднага след активирането на чудовището, по време на главната фаза.
4. Задействащ се (Trigger) ефект - този ефект се задейства по определено време. Например: "този ефект се задейства през изчакващата фаза...".
5. Бърз (Quick) ефект - това е ефект, който се задейства по време на противниковия ход.
Поле
1-Зона за чудовища-това са местата, на които се призовават чудовищата.
2-Зона за магически карти и капани-това са местата, на които се призовават магически карти и карти капани.
3-Гробище-там стоят всички унищожени карти.
4-Тесте-там стоят всички ваши останали карти. Това е вашето тесте (колода) и от там теглите.
5-Зона за глобални магии-там се призовават и там стоят магически карти от тип глобална магия.
6-Екстра тесте-там стоят обединените чудовища, синхро чудовищата и xyz чудовищата.

Призовавания
1-Нормално призоваване - Взимате едно чудовище с четири или с по-малко звезди от от ръката си и го поставяте на полето в зоната за чудовища в позиция атака (с лице нагоре, така, че единият къс край на картата да сочи към вас, а другият към вашия противник) или в позиция защита (с лице надолу, така, че единият дълъг край на картата да сочи към вас, а другият към вашия противник). Можете да извършите само едно нормално призоваване на ход.
2-Жертвено призоваване - Когато държите в ръка чудовище с пет или с повече звезди трябва да направи жертва, за да го призове. Жертвата става така: ако чудовището, което искате да призовете има пет или шест звезди, вие трябва да преместите едно чудовище от вашето поле в гробището и вече можете да призовете чудовището от ръката ви. Ако чудовището, което държите има седем или повече звезди, вие трябва да преместите две чудовища от вашето поле в гробището, за да го призовете. Жертвеното призоваване се счита за нормално призоваване, тоест можете да го правите само веднъж на ход. Не можете да призовете нормално (с нормално призоваване) чудовище и веднага да го жертвате. Трябва да изчакате до другия ваш ход и чак тогава ще можете да направите жертвата.
3-Ритуално призоваване - За да го направите трябва да имате карта ритуал, чудовището, което се призовава с нея и жертвата за ритуала. Върху всяка карта ритуал пише кое чудовище се призовава с нея и какво трябва да жертвате за да призовете чудовището. Когато ритуалното чудовище и картата ритуал са в ръката ви, а на полето имате нужните чудовища, за да направите жертвата, вие трябва да активирате картата ритуал, после да я пратите в гроба заедно с чудовищата за жертва, и накрая сложете ритуалното чудовище на полето.
4-Обединяване - За да го направите вие трябва да имате в ръката или на полето чудовищата, които ще се обединяват и картата полимеризация. Трябва също да имате обединеното чудовище в екстра тестето. Активирате полимеризация и я пращате заедно с чудовищата, които се обединяват в гроба, след което призовавате обединеното чудовище.
5-Синхро (Синхронно) призоваване - За да го направите трябва да имате синхро чудовища в екстра тестето и тунер чудовища в обикновеното тесте. Върху всяко синхро чудовище пише колко тунер и колко обикновени чудовища са нужни за призоваването му. Обикновено пише: 1 тунер чудовище + 1 не-тунер (друго, което не е тунер) чудовище (1 tuner monster + 1 non-tuner monster ). Вие трябва да жертвате едно тунер и едно друго чудовище, като общият брой на звездите им да е равен на броя звезди на синхро чудовището. Тоест: например синхро чудовището, което призовавате е със седем звезди и вие трябва да жертвате тунер чудовище с три звезди и друго чудовище с четири звезди. Или тунер чудовище с четири звезди и друго чудовище с три звезди. Има много комбинации, но при всички трябва да се спазва правилото: общият брой звезди на тунер чудовището и на другото чудовище да е равен на броя звезди на синхро чудовището. Когато имате такива чудовища на полето ги жертвате и призовавате синхро чудовището. Синхро чудовищата с повече звезди имат изискване да се жертват 1 тунер + 2 други, но правилото за звездите си остава същото. Някои синхро чудовища имат изискване за определено тунер чудовище или за определен елемент на тунер чудовището или на другото чудовище.
6-Тъмно синхро (Синхронно) призоваване - то е подобно на обикновеното синхро призоваване. Нужно е на полето да имате тъмен тунер и чудовище, което не е тъмен тунер. Тук обаче, трябва нивото на тъмния тунер минус нивото на другото чудовище да е равно на нивото на тъмното синхро.
7-Аксел синхро - След като сте призовали дадено синхро, можете да призовете тунер чудовище и да ги жертвате за Аксел синхро. Правилото за звездите (тунер+синхро=аксел синхро) важи. Същото е и за тъмното аксел синхро (тъмен тунер-тъмно синхро=тъмно аксел синхро). Някои синхро чудовища са едновременно и синхро и тунер. Това е така, защото аксел синхрото може да изисква да се жертват 1 синхро тунер чудовище + 1 синхро. Каквито и да са изискванията, те са написани върху картата.
8.-Анти синхро - То се призовава по много странен начин. Различно е. На всяка карта пише какво трябва да се жертва.
9-Xyz - Xyz чудовищата се призовават много лесно - просто жертвате чудовищата, които пише на картата. Само че жертвате не е правилната дума. По-скоро нещо като "Прикачате". Ето пример: на картата пише, че за призоваване са нужни 2 чудовища от ниво 4. Ако ги имате на полето ги слагате една върху друга. После слагате Xyz чудовището отгоре. Според ефекта на чудовището, щом някой играч обяви атака, едно от "прикачените" чудовища се маха и атаката бива спряна. Това е ефетът на Number 39: Utopia . Другите чудовища имат други ефекти. Отдолу има поясняваща картинка.
10-Специално призоваване - Това е необичаен начин на призоваване на чудовище. Например ако се играе карта, която възражда чудовище от гроба, то ще се призове специално. Ритуалното призоваване, обединявавето,синхро, тъмно синхро, аксел синхро, тъмно аксел синхро, анти синхро и xyz призоваването също се смятат за специални призовавания. Можете да правите колкото искате специални призовавания на ход (да възраждате, да обединявате, да призовавате с ритуал, да правите синхро призовавания), стига да имате нужните карти.
Ход
Вашият ход (този на опонента също) е съставен от шест части. Преди играта всеки играч разбърква и сече картите на опонента си.
Преди играта двамата играчи трябва да се разберат дали всеки ще разбърква и сече своето тесте или това на опонента. За да се реши кой ще играе пръв се играе на "камък, ножица, хартия" или се хвърля монета. Двамата играчи теглят по пет карти от тестетата си. Започва играта.
Ето ги и шестте фази на един ход:
1 - Фаза на теглене В тази фаза играчът тегли една карта от тестето.
2 - Фаза на изчакване В тази фаза не се случва нищо особено. Има ефекти, които се активират само в тази фаза. Ако на полето има карти с такива ефекти, вие можете да ги активирате, а ако няма, тази фаза се пропуска.
3 - Първа главна фаза В тази фаза можете да направите следните неща: да призовете чудовище, да смените позицията (от атакуваща на защитна или от защитна на атакуваща) на едно или на повече чудовища, да активирате или да поставите (до сложите с лице надолу) магически карти, да поставите карти капани (те се активират когато противника обяви атака или по друго време. Можете да прочетете кога се активира върху самата карта.)
4 - Битка В тази фаза се изиграва истинска битка. Тази фаза има четири стъпки:
1. Начална стъпка - това е стъпката, в която вие влизате във бойната фаза (фазата битка)
2. Бойна стъпка - това е стъпката, в която се равива битката. В тази стъпка вие избирате едно ваше чудовище, което е на полето и едно противниково чудовище, което ще бъде атакувано. Ако противникът ви няма чудовища на полето вие атакувате можете да го атакувате директно. След като стъпката на вредата свърши, вие се връщате към тази стъпка и можете отново да изберете едно ваше чудовище, което да атакува едно противниково. И тогава пак преминавате към стъпката на вредата, после пак към тази... Всяко чудовище може да атакува един път на ход. Когато приключите с атакуването преминавате към крайната стъпка.
3. Стъпка на вредата - в тази стъпка се изчислява резултатът от битката - кое чудовище е унищожено, кой губи жизнени точки и колко са те (вижте в отдел "Битки и вериги"). След калкулацията се връщате към бойната стъпка и можете да атакувате отново, като използвате друго чудовище. Нямате право да атакувате с едно и също чудовище два или повече пъти, освен ако чудовището няма такъв ефект.
4. Крайна стъпка - в тази стъпка бойната фаза приключва.
5 - Втора главна фаза През нея можете да направите същите неща, които можете да направите и през първата главна фаза. Позицията на чудовището може да се смени само един път, което значи, че ако през първата главна фаза сте преместили чудовище от позиция атака в позиция защита сега няма да можете да смените позицията отново на атака. Ако не сте сменяли позицията на чудовището през първата главна фаза, сега ще можете да го направите. Същото важи и за нормалното призоваване
6 - Крайна фаза През тази фаза обявявате,че ходът ви е приключил. Ефектите на някои карти се задействат през тази фаза. Максималният брой карти, които можете да държите в ръка е шест. Ако в тази фаза имате повече от шест карти, вие трябва да пратите в гроба толкова карти колкото са нужни, за да може картите в ръката ви да станат шест.
Ако тестето на някой играч се свърши и на другия ход не изтегли нищо, той автоматично губи.
матично губи.
Битки и вериги
Тук е описано по-подробно как да изчислите щетата по време на една битка, както и кой я поема.
Когато вие атакувате чудовище в атакуваща позиция:
Печелите:
Ако точките атака на вашето чудовище са повече от точките атака на противниковото чудовище. Тогава чудовището на противника е унищожено и отива в гроба. Противникът ви губи жизнени точки равни на разликата от атк. точки на вашето чудовище и от атк. точки на противниковото чудовище. Пример: Вие имате чудовеще с 2000 точки атака и с него атакувате противниково чудовище, което има 1500 точки атака. Противникът ви губи 500 жизнени точки. 2000-1500=500).
Има равенство:
Ако вашето чудовеще има толкова точки атака, колкото има чудовището на вашия противник. Тогава и двете чудовища са унищожени и отиват в гроба. Никой не губи жизнени точки. Пример: Вие имате чудовище с 2000 точки атака и атакувате противниково чудовище с 2000 точки атака.
Губите:
Ако вашето чудовище има по-малко точки атака от чудовището на вашия противник. Тогава вашето чудовище е унищожено и отива в гроба, а вие губите жизнени точки равни на разликата от атк. точки на противниковото чудовище и от атк. точки на вашето чудовище. Пример: Вие имате чудовище с 1500 атк. точки и атакувате (или сте атакуван, защото не е разумно да атакувате по-силно чудовище) чудовище с 2000 атк. точки. Вашето чудовище е унищожено и отива в гроба, а вие губите 500 жизнени точки. 2000-1500=500
Когато атакувате чудовище в защитна позиция:
Печелите:
Ако вашето чудовище има повече атакуващи точки от защитните точки на атакуваното чудовище. Тогава атакуваното чудовище е унищожено и отива в гроба, но противника ви не губи жизнени точки. Пример: Вие атакувате чудовище, което има 1500 зщт. точки с чудовище, което има 2000 атк. точки. Противниковото чудовеще е унищожено и отива в гроба.
Има равенство:
Ако точките атака на чудовището, с което атакувате са равни на точките защита на атакуваното чудовище. И двете чудовища остават на полето и никой не губи жизнени точки. Пример: Вие имате чидовище с 2000 атк. точки и атакувате чудовище с 2000 зщт. точки. И двете чудовища остават на полето (не са унищожени), никой не губи жизнени точки.
Губите:
Ако точките атака са по-малко от точките защита на противниковото чудовище. И двете чудовища остават на полето, но вие губите жизнени точки равни на разликата от защитните точки на противниковото чудовище и атакуващите точки на вашето чудовище. Пример: С чудовище, което има 1500 атк. точки атакувате чудовище, което има 2000 зщт. точки. И двете чудовища остават на полето, но вие губите 500 жизнени точки. 2000-1500=500.
Какво е верига?
"Веригите" са създадени с цел да можете да активирате ефект след като вашият противник е изиграл някоя карта, но преди нейният ефект да бъде активиран. Тоест когато противникът ви активира карта с ефект, вие можете да му отговорите, като активирате ваша карта с ефект. След като го направите опонентът ви може да ви отговори, като активира негова карта с ефект. После вие можете да му отговорите, като активирате ваша и т.н. Ако противникът ви не отговори с активирането на карта, след като вие сте активирали вашата, то вие можете сами да продължите веригата, като активирате карта. Ето пример: Вие активирате магическа карта. След това противникът ви активира негова магическа карта. После вие му отговаряте с карта капан и т.н. ИЛИ Вие активирате магическа карта, но противникът ви не активира нищо, което да продължи веригата. Тогава вие можете отново да изиграете магическа карта, карта капан или ефект на чудовище, за да продължите веригата. Веригата приключва когато нито вие, нито противникът ви не искате да активирате карта. Тогава ефектите на картите, които съставят веригата се активират в обратен ред - първо последната играна, после предпоследната и т.н. Пример: Вие играете магическа карта, противникът ви играе магическа карта а вие му отговаряте с капан. Първо се активира ефектът на капана, после на противниковата карта и накрая на
вашата магическа карта.
Магическа скорост
Всеки ефект на карта има магическа скорост между 1 и 3. За да отговорите, трябва магическата скорост на вашата карта да е равна или по-голяма от магическата скорост на предходната карта във веригата. ЗАПОМНЕТЕ! За да отговорите с ефект във верига трябва ефектът на вашата карта да има магическа скорост 2 или по-висока. Пример: Противникът ви играе магическа карта от 1-ва магическа скорост. Вие му отговаряте с ефект (без значение дали е на магическа карта, карта капан или на чудовище) от 2-ра или 3-та магическа скорост. Той съответно отговаря с ефект от 2-ра или 3-та магическа скорост (ако сте играли ефект от 2-ра, той може да ви отговори с ефект от 2-ра или 3-та магическа скорост, но ако вие сте играли ефект от 3-та магическа скорост, то той също трябва да ви отговори с ефект от 3-та магическа скорост).
Магическа скорост 1:
Имат: Магическите карти (Нормални, Екипировки, Продължителни, Полеви и Ритуални), Ефектите на ефектните чудовища (Възпламеняващ, Задействащ се и Обръщане).
Това е най-бавната магическа скорост. Обикновено тя поставя началото на веригата. Тя не може да бъде използвана, като отговор.
Магическа скорост 2:
Имат: Капани (Нормални, Продължителни), Магически карти от мигновено действие и Чудовища с бърз ефект.
Тези карти се използват, като отговор на карти от магическа скорост 1 и 2.
Магическа скорост 3:
Имат: Контриращите капани
Това е най-бързата магическа скорост. Тя може да се използва като отговор на всички магически скорости.
Пример за верига.
Всяка карта във веригата е така наречемия "Chain Link (Верижен линк или Линк на Веригата)", като съответно първата карта е верижен линк 1, втората - верижен линк 2 и т.н.
Ефектите на споменатите долу карти са примерни.
1. Вие играете ефектно чудовище, което има ефект да унищожи едно противниково чудовище с активирането си. (Верижен Линк 1)
2. Противникът ви играе Магическа карта, чийто ефект спира ефекта на едно чудовище, магическа карта или карта капан. (Верижен Линк 2)
3. Вие играете карта капан, която унищожава една противникова магическа карта или карта капан.(Верижен Линк 3)
4. Противникът ви не играе нищо.
5. Вие също не играете нищо.
6. Картите се активират в следния ред:
-
Вашата карта капан се активира и унижожава противниковата магическа карта.
-
Магическата карта на опонента ви е унищожена, така че нейният ефект не се активира.
-
Ефектът на чудовището ви се активира и унищожавате едно противниково чудовище.





